Jaki papier do drukarki laserowej i atramentowej wybrać?
Spis treści:
Posiadacze urządzeń wielofunkcyjnych do skanowania i drukowania tekstów czy zdjęć często największą uwagę poświęcają atramentom oraz specjalnym tonerom do wersji laserowych. Owszem to bardzo istotna kwestie, ale nie mniej ważny jest wybór odpowiedniego materiału, na którym mają być umieszczane znaki z pliku cyfrowego. Dobry papier do drukarki odgrywa jedną z kluczowych ról w całym procesie, ponieważ od jego cech zależy jakość dokumentu w postaci fizycznej.
Jak wybrać papier do drukarek laserowych i atramentowych?
Na rynku znajdziesz całą masę arkuszy od różnych firm charakteryzujące się różnymi parametrami. Ceny poszczególnych wariantów potrafią wahać się szerokim zakresie. Jeśli korzystasz ze swojej drukarki do podstawowych zastosowań, nie musisz kupować droższych egzemplarzy. W przeciwnym razie lepiej zainwestować środki w model z wyższej półki zapewniający pełną skuteczność w każdej sytuacji. Czym konkretnie powinieneś kierować się, poszukując właściwego produktu z tej kategorii dla siebie?
Jak dobrać papier do typu drukarki?
Najwięcej zależy od tego, co zamierzasz umieszczać na papierze – to kluczowa kwestia. Chcąc tworzyć standardowe dokumenty tekstowe w postaci fizycznej, wystarczy Ci wersja do użytku codziennego. W przypadku, gdy potrzebujesz odpowiedniego materiału do zdjęć, konieczne będzie zaopatrzenie się w specjalny typ dopasowany do pracy z plikami fotograficznymi. Zatem w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ten aspekt.
Najmniej kosztuje papier uniwersalny dostosowany do wymagań posiadaczy popularnych urządzeń wielofunkcyjnych, którzy nie mają ogromnych oczekiwań pod kątem jakości i drukują dosłownie wszystko. Poza tym, jeśli szukasz arkuszy przygotowanych zarówno z myślą o modelach atramentowych, jak i laserowych, ten wariant jest dla Ciebie. Nie gwarantuje on zachwycającego efektu końcowego, ale włożysz go bez problemu do dowolnej maszyny i wykorzystasz w każdej sytuacji.
Możesz też zaopatrzyć się osobno w papier do druku atramentowego lub laserowego. Pierwszy cechuje odpowiednia struktura pozwalająca tuszowi łatwiej i szybciej wnikać w głąb materiału, a także schnąć w krótkim czasie. Dzięki temu finalny dokument w postaci fizycznej od razu wyciągniesz ze sprzętu i zachowa on trwałość na długo. Drugi typ to niedroga opcja używana często w kserokopiarkach – raczej nie ma szczególnych atrybutów, ale w mechanizmach laserowych spełnia swoją funkcję.
W sklepach znajdziesz też rodzaje specjalistyczne ze specyficznymi dodatkami. W niektórych przypadkach kosztują one naprawdę sporo, ponieważ ich stworzenie wymaga zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Na przykład papiery termosublimacyjne i termotransferowe wykorzystywane w profesjonalnych zakładach poligraficznych pomagają skutecznie przenosić obrazy na przedmioty, takie jak chociażby kubki, czy podkładki pod mysz komputerową. Powłoka zewnętrzna arkuszy sprawia, że cały proces jest zdecydowanie prostszy.
W biurach i urzędach pracownicy nierzadko otrzymują do dyspozycji drukarki igłowe. Z tymi maszynami kompatybilność zachowuje papier z perforacją, czyli otworami oraz wgłębieniami. Jeśli szukasz odpowiedniego materiału do publikowania ważnych dokumentów firmowych między wydziałami za pomocą wspomnianego akcesorium, ten wariant sprosta wymaganiom bez problemu.
Jak dobrać papier do typu drukarki? Dokładnie sprawdź specyfikację techniczną Twojego modelu, zwracając szczególną uwagę na wskazówki producenta. W nich firmy umieszczają informacje dotyczące kompatybilności sprzętu z różnymi rodzajami arkuszy. Chodzi przede wszystkim o grubość pojedynczego egzemplarza – zbyt duży może wywołać awarie, kiedy utknie w wewnętrznym mechanizmie. Najlepsze urządzenia pozwalają na używanie wielu typów, ale tańsze zazwyczaj cechuje wąski zakres pod tym kątem.
Polecane papiery biurowe
Jaka gramatura papieru do drukarek laserowych i atramentowych?
Gramatura to jeden z najważniejszych parametrów opisujących papier. W skrócie oznacza on masę 1 m2 materiału wyrażoną w gramach i jego wartość powinna być dopasowana do atramentowego lub laserowego mechanizmu drukarki oraz realizowanych przez niego zadań. Gramatura papieru do drukarki różni się w zależności od tego, czy masz do czynienia z wersją uniwersalną do tekstów i prostych zdjęć, czy przeznaczoną do dokumentów fotograficznych o wysokiej jakości. W pierwszej sytuacji zakres tej właściwości wynosi od 80 do 100 g/m2, a w drugiej od 160 do 250 g/m2.
Wzrost gramatury sprawia, że papier kosztuje więcej. Jednak, jeśli mocno zależy Ci na końcowym efekcie i chcesz uniknąć przeciętności, nie warto oszczędzać. Zaopatruj się w najlepsze opcje na rynku, jakie tylko obsługuje Twoje urządzenie wielofunkcyjne. Wtedy zapewniasz sobie możliwość otrzymywania fizycznych kartek z tekstem lub zdjęciami bez ryzyka przenikania tuszu na drugą stronę arkusza, co zdarza się w przypadku tańszych alternatyw dla profesjonalnych produktów.
Jak wybrać najlepszy papier fotograficzny do drukarek?
Ten rodzaj papieru wymaga osobnego omówienia. Papier fotograficzny do drukarki laserowej i atramentowej odznacza się wyjątkową charakterystyką. Dzięki specjalnej strukturze po przeniesieniu na niego ujęć cyfrowych z profesjonalnych aparatów zachowują one swój wygląd w postaci fizycznej. Najpopularniejszy na rynku jest papier fotograficzny A4 do drukarek laserowych, ale konsumenci często kupują również arkusze w formatach A3. Rzadko stawiają natomiast na wersje przystosowane do wchłaniania dużych ilości tuszu – z resztą i tak trudno znaleźć je w sklepach.
Jeśli chcesz wybrać odpowiedni wariant, powinieneś położyć akcent na gramaturę, format, rozdzielczość, powłokę, gładkość oraz jasność. Pod względem wymienionych aspektów na tle propozycji innych firm pozytywnie wyróżnia się papier fotograficzny do drukarki laserowej HP, który skutecznie współpracuje z każdym modelem sprzętu HP, a także z urządzeniami konkurencyjnych marek. Pozwala on zawsze uzyskać świetny efekt końcowy. Poniżej znajdziesz dokładny opis wymienionych wcześniej atrybutów.
Polecane papiery fotograficzne
Właściwości papieru do drukarek
Chcąc wybrać materiał do własnych zastosowań, zastanów się nad wartościami poszczególnych parametrów charakteryzujących papier – dotyczy to zarówno wersji uniwersalnej, jak i fotograficznej. Na samym początku połóż nacisk na wspomnianą wcześniej gramaturę – im wyższy jej wskaźnik, tym sztywniejszy i grubszy papier. Uważaj jednak, aby nie kupić produktu przekraczającego maksymalny poziom właściwości dla Twojej drukarki. W takiej sytuacji urządzenie albo wcale nie zacznie działać, albo prawdopodobnie ulegnie awarii.
Następnie zwróć uwagę na format, czyli, krótko mówiąc, rozmiar. A3 i A4 stanowią najpopularniejsze opcje na rynku, ponieważ wystarczają do zastosowań domowych i związanych z pracą polegającą na robieniu zdjęć. A3 jest większy i nie zmieścisz go w każdej drukarce, z kolei A4 zachowuje krótszą szerokość oraz długość i spełnia swoje zadanie w modelach popularnych marek. Jednak w przypadku egzemplarzy do zdjęć w sklepach odszukasz też wiele innych arkuszy o proporcjach 10:15.
Jeśli chodzi o rozdzielczość, ma ona kluczowe znaczenie dla jakości wydruku. Najlepiej, gdy wspomniany parametr papieru odpowiada wartością temu samemu atrybutowi urządzenia wielofunkcyjnego, z którego korzystasz. Wtedy możesz osiągać znakomite efekty, nie tracąc na ostrości ani pozostałych cechach końcowego dokumentu w postaci fizycznej powstałego z pliku cyfrowego. To często pomijana kwestia, choć odgrywa ważną rolę.
W przypadku arkuszy przygotowanych z myślą o fotografii w sklepach kupisz wiele różnych wariantów ze specjalnymi powłokami. Posiadają one powlekane lub niepowlekane warstwy zewnętrzne na przykład z zachwycającym połyskiem czy wyjątkowo jednolitą strukturą bez chropowatych fragmentów. Świetny przykład stanowi papier satynowy do drukarki atramentowej używany do tworzenia eleganckich zaproszeń, ulotek, czy broszur biznesowych.
Kolejny z parametrów wpływa na odwzorowanie detali, co ma ogromne znaczenie podczas drukowania zdjęć. Im gładszy jest papier, tym lepiej sprawdza się on pod kątem zachowania ostrości drobnych elementów na obrazie. Zwróć również uwagę na jasność materiału – najtańsze opcje na rynku posiadają odcień zbliżony do koloru szarego lub kremowego, co nie pozwala osiągać wysokiego kontrastu. Warto stosować droższy, biały papier, który sprawia, że barwy cechuje naturalność.
Nie sposób zapomnieć o cenie – nie stanowi ona właściwości technicznej, ale odgrywa istotną rolę w kontekście zakupu konkretnego papieru. Ogólnie rzecz biorąc, stawianie na najtańsze propozycje wydaje się dobre, lecz może wtedy ucierpieć wygląd finalnych wydruków. Trzeba pamiętać o tym, że ładny wygląd dokumentów tekstowych oraz zdjęć po prostu kosztuje i korzystanie z przeciętnych arkuszy nie zawsze gwarantuje zadowalające rezultaty.
Podsumowując, wybór odpowiedniego papieru do druku zależy głównie od tego, do czego używasz swojego urządzenia wielofunkcyjnego. Jeśli na materiał zazwyczaj przenosisz pliki tekstowe, wersja uniwersalna spełni Twoje oczekiwania. Gdy najczęściej robisz to z grafikami, wtedy powinieneś kupić papier fotograficzny dopasowany do takich zadań dzięki specjalnej strukturze. To niezwykle ważne, aby w tym drugim przypadku nie posługiwać się zwykłymi arkuszami, ponieważ efekty będą po prostu słabe pod względem jakości.
Kiedy już wiesz, który typ jest właściwy dla Ciebie, możesz położyć akcent na parametry charakteryzujące poszczególne warianty różnych marek. W pierwszej kolejności zwracaj uwagę na gramaturę, a później na pozostałe atrybuty. Najlepiej postaw na dobry papier do drukarki z wyższej półki cenowej gwarantujący dokładność odwzorowania kształtów liter, innych elementów oraz wszystkich barw. Popularne egzemplarze znajdziesz w ofercie sklepu Morele.
Komentarze (0)